Media o nas

Polecamy w tym tygodniu

Polecamy w tym tygodniu

30.12.2015 / MALUCHY.PL / Walka bez przyczyny

walka bez przyczyny - tekst

Walka bez przyczyny

Rodzice wcześniaka pod żadnym pozorem nie mogą się obwiniać za to, że dziecko urodziło się za szybko. Wcześniactwo nie ma przyczyny. To życie jak każde inne, tylko trzeba o nie dużo mocniej walczyć – mówi 33-letnia Ewelina Naumczyk z Lublina, matka 2-letniej Antosi, która urodziła się jako skrajny wcześniak już w 27. tygodniu ciąży.W przypadku tak wczesnych narodzin, niemal każda godzina w szpitalu jest dla rodziców i lekarzy walką o przeżycie dziecka. 

Zobacz cały artykuł

30.12.2015 / MALUCHY.PL / Leczenie przez żywienie

leczenie przez zywienie - tekst

Leczenie przez żywienie

Jeśli dziecko cierpi np. na chorobę neurologiczną, czy onkologiczną, to tradycyjny posiłek nie dostarczy mu odpowiedniej ilości składników odżywczych. W takiej sytuacji należy rozważyć wprowadzenie terapii żywieniowej.

Aminokwasy, węglowodany, tłuszcze, elektrolity, pierwiastki śladowe i witaminy – to składniki potrzebne każdemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Zdrowe dziecko dostarcza je jedząc normalne posiłki, na przykład kotleta schabowego, szpinak, czy ciasto marchewkowe. Kłopot pojawia się wtedy, gdy dziecko jest chore i wymaga specjalistycznej pomocy. Wówczas nierzadko zdarza się, że normalne posiłki nie zapewniają mu odpowiedniej ilości składników odżywczych, a jedynym sposobem na utrzymanie jego organizmu w odpowiedniej kondycji jest zastosowanie terapii żywieniowej.

Zobacz cały artykuł

30.12.2015 / PRZYPADKIMEDYCZNE.PL / Leczenie żywieniowe u pacjentów po udarze mózgu

leczenie udar - tekst

Leczenie żywieniowe u pacjentów po udarze mózgu

Statystyki są alarmujące: nawet co piąty pacjent z udarem mózgu w momencie przyjmowania do szpitala znajduje się w znacznym stopniu niedożywienia. Co to oznacza? Że ryzyko powikłań jest u niego większe, czas hospitalizacji dłuższy, a skuteczność rehabilitacji niższa. Co można zrobić, by problem niedożywienia pacjentów przestał być bagatelizowany?

Sytuacja chorych jest dziś taka, że aż czterech na dziesięciu z nich jest niedożywionych już na etapie przyjmowania do szpitala. Szczególnie narażone są dwie grupy: pacjenci onkologiczni oraz neurologiczni.
Badania wykazują, że u tych chorych bardzo często występują zaburzenia przyjmowania pokarmów, jak również problemy z ich wchłanianiem i metabolizowaniem. Ogranicza to możliwości organizmu pacjenta do podjęcia walki z chorobą, ponieważ niedobór substancji energetycznych, czy białek budulcowych i funkcjonalnych, wpływa niekorzystnie na mechanizmy obronne organizmu.

Zobacz cały artykuł

30.12.2015 / PRZYPADKIMEDYCZNE.PL / Wczesna pomoc dla wcześniaka

wczesna pomoc wczesniak - tekst

Wczesna pomoc dla wcześniaka

Każdego roku w Polsce rodzi się około 30 tys. wcześniaków. W skrajnych przypadkach ważą one zaledwie po 450-500 gramów – to trochę więcej, niż 2 szklanki wypełnione wodą. Żeby utrzymać takie dziecko przy życiu, potrzebna jest specjalistyczna opieka, ale też odpowiednia dieta i forma karmienia. I tu właśnie z pomocą wcześniakom i ich rodzicom przychodzi terapia żywieniowa.

Szanse na przeżycie wcześniaka rosną dzięki terapii żywieniowej, a dokładniej przy stosowaniu żywienia dożylnego, dzięki któremu dostarcza się dziecku wszystkich niezbędnych do życia składników odżywczych bezpośrednio do układu krwionośnego, z pominięciem przewodu pokarmowego. Należą do nich: białko, węglowodany, tłuszcze, elektrolity, pierwiastki śladowe i witaminy. Podaje się je w postaci mieszanin żywieniowych przez specjalne cewniki żylne. Żywienie dożylne stosuje się u zarówno dzieci, jak i dorosłych, u których żywienie przez przewód pokarmowy jest niemożliwe lub niewystarczające.

Zobacz cały artykuł

30.12.2015 / PRZYPADKIMEDYCZNE.PL / Leczenie żywieniowe może pomóc chorym na nowotwór

leczenie zywieniowe - nowotwor

Leczenie żywieniowe może pomóc chorym na nowotwór

Nawet 80 proc. pacjentów chorych na nowotwór cierpi z powodu niedożywienia i wyniszczenia organizmu. Co gorsza, czterech na dziesięciu może umrzeć właśnie z tego powodu, a nie przez samą chorobę nowotworową. Tymczasem skutki niedożywienia często można wyleczyć odpowiednio dobraną terapią żywieniową.
Zalety terapii żywieniowej nie są jednak znane nie tylko wielu pacjentom, ale nawet lekarzom. W programie nauczania studentów medycyny na polskich uczelniach wyższych nie ma dziś przedmiotu, na którym mogliby oni zdobyć wiedzę na temat żywienia klinicznego. Tymczasem leczenie żywieniowe może znacznie i szybko poprawić stan zdrowia pacjenta chorującego na nowotwór.

Zobacz cały artykuł

29.09.2015 / Telewizja Telpol / "Świadoma Mama" w Sosnowcu

Telpol-Info

„Świadoma Mama” w Sosnowcu

Nutrico zaangażowało się w projekt konferencji na temat świadomego macierzyństwa „Świadoma Mama”. W Sosnowcu wydarzenie poprowadził znany z seriali „Ranczo” aktor – Piotr Ligienza

Zobacz wideo

15.09.2015 / NOWEZAGLEBIE.PL / Sosnowieckie mieszaniny żywieniowe ratują życie noworodkom

nowe-zag-2

Sosnowieckie mieszaniny żywieniowe ratują życie noworodkom

Nutrico to szpital sporządzający mieszaniny do żywienia pozajelitowego. Jeden z najbardziej innowacyjnych ośrodków medycznych województwa śląskiego. Przygotowuje się tutaj indywidualne mieszaniny, które ratują życie wcześniakom i pacjentom niedożywionym. Placówka od dwóch lat mieści się w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym, na terenie zrewitelizowanych budynków dawnej kopalni.

Zobacz cały artykuł

15.09.2015 / GAZETASENIOR.PL / Odcinek 4. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

senior-4

Odcinek 4. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

Statystyki biją na alarm: 40 procent chorych, którzy trafiają do szpitala, jest niedożywionych. Pomimo istnienia regulacji prawnych zobowiązujących szpitale do oceny stanu odżywienia każdego przyjmowanego pacjenta – problem właściwego żywienia medycznego jest nadal ignorowany. Dlaczego?

Zobacz cały artykuł

08.09.2015 / GAZETASENIOR.PL / Odcinek 3. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

senior-3

Odcinek 3. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

Ponad połowa seniorów cierpi na niedożywienie. To bardzo niebezpieczne, ponieważ problem ten skutkuje nie tylko pogorszeniem i utratą zdrowia fizycznego, ale w znaczący, niekorzystny sposób wpływa na inne, równie ważne, sfery życia.

Zobacz cały artykuł

03.09.2015 / ZDROWIK.PL / Niedożywieni pacjenci w Polsce – czy nas to dotyczy?

zdrowik-pl

Niedożywieni pacjenci w Polsce – czy nas to dotyczy?

Statystyki biją na alarm: 40% chorych, którzy trafiają do szpitala, jest niedożywionych. Z tym samym problemem boryka się praktycznie 90% pacjentów onkologicznych. Pomimo istnienia regulacji prawnych zobowiązujących szpitale do oceny stanu odżywienia każdego przyjmowanego pacjenta – problem właściwego żywienia medycznego jest nadal ignorowany. Dlaczego?

Zobacz cały artykuł

01.09.2015 / GAZETASENIOR.PL / Odcinek 2. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

gazeta-senior-2

Odcinek 2. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

Wbrew pozorom niedożywienie nie dotyczy tylko krajów Trzeciego Świata. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia niedożywienie stanowi jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. A w grupie ryzyka znajdują się seniorzy.

Zobacz cały artykuł

25.08.2015 / GAZETASENIOR.PL / Odcinek 1. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

gazeta-senior

Odcinek 1. Cykl „Niedożywienie u seniorów”

Czy wiesz, że można być jednocześnie otyłym i niedożywionym? Niestety, to prawda, a problem ten dotyka wiele osób po 50. roku życia, znacząco wpływając na ich funkcjonowanie w różnych sferach życia. Wyjaśniamy, czym jest niedożywienie, jakie są jego rodzaje i jak powinna wyglądać prawidłowa dieta seniora.

Zobacz cały artykuł

14.08.2015 / POLKI.PL / Formularz SGA – test pozwalający zdiagnozować niedożywienie

polki

Formularz SGA

Formularz SGA – test pozwalający zdiagnozować niedożywienie Formularz SGA ocenia stan odżywienia – gdzie możemy go znaleźć i na czym polega? O niedożywieniu i sposobach jego diagnozowania opowiada doktor Łukasz Drozd – ekspert w zakresie żywienia klinicznego oraz założyciel i Prezes Zarządu Nutrico, specjalistycznego ośrodka do żywienia pozajelitowego!

Zobacz cały artykuł

 

09.08.2015 / ZDROWIK.PL / Prosty test pomaga zdiagnozować niedożywienie

ZDROWIK

Prosty test pomaga zdiagnozować niedożywienie

O tym, jak ocenić czy jesteśmy właściwie odżywieni, kto szczególnie jest narażony na ryzyko niedożywienia oraz o ustawowym obowiązku szpitali do oceny stanu odżywienia każdego pacjenta – w wywiadzie z dr. Łukaszem Drozdem.

Zobacz cały artykuł

28.07.2015 / SOSNOWIECKI.PL / NUTRICO już 4 lata na śląskim rynku!

sosnowiecki

NUTRICO już 4 lata na śląskim rynku!

NUTRICO – sosnowiecki dostawca unikalnych produktów do żywienia medycznego  już 4 lata na śląskim rynku! Jedna z najbardziej innowacyjnych firm medycznych z województwa śląskiego obchodzi czterolecie istnienia. To NUTRICO – spółka specjalizująca się w sporządzaniu mieszanin do żywienia pozajelitowego. W ostatnich miesiącach firma wprowadziła kolejne innowacje do systemu żywienia medycznego w Polsce – nowoczesny system elektroniczny dla lekarzy, służący precyzyjnemu planowaniu składu mieszanek.

Zobacz cały artykuł

27.07.2015 / PULSMEDYCYNY.PL / O żywieniu pozajelitowym wiedzą wszystko

PULS-MEDYCYNY

O żywieniu pozajelitowym wiedzą wszystko

NUTRICO, jedna z najbardziej innowacyjnych firm medycznych z woj. śląskiego, obchodzi czterolecie istnienia. To spółka, której główną usługą jest sporządzanie i dostawa do szpitali mieszanin do żywienia pozajelitowego.

Zobacz cały artykuł

27.07.2015 / SOSNOWIEC.PL / Nutrico od czterech lat na rynku

SOSNOWIEC

Nutrico od czterech lat na rynku

Jedna z najbardziej innowacyjnych firm medycznych w regionie obchodzi czterolecie istnienia. To Nutrico – spółka specjalizująca się w sporządzaniu mieszanin do żywienia pozajelitowego. W ostatnich miesiącach firma wprowadziła kolejne innowacje do systemu żywienia medycznego w Polsce – nowoczesny system elektroniczny dla lekarzy, służący precyzyjnemu planowaniu składu mieszanek.

Zobacz cały artykuł

27.07.2015 / WIADOMOSCIZAGLEBIA.PL / Jutro czwarte urodziny Nutrico

WIADOMOSCI-ZAGLEBIA-2

Jutro czwarte urodziny Nutrico

Nutrico to spółka, która powstała 28 lipca 2011 roku. 2013 roku mieści się na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo- Technologicznego. Specjalizuje się w sporządzaniu mieszanin do żywienia pozajelitowego. Jest dziś jedną z najbardziej innowacyjnych firm medycznych na Śląsku. W kwietniu 2015 r. usługa spółki: sporządzania i dostawy do szpitali mieszani do żywienia pozajelitowego została nominowana do Godła „Teraz Polska” w XXV edycji konkursu. Jutro firma ma swoje czwarte urodziny.

Zobacz cały artykuł

15.07.2015 / RYNEKSENIORA.PL / Niedożywienie: ten problem dotyczy większości seniorów

rynek-seniora

Niedożywienie: ten problem dotyczy większości seniorów

Seniorem jest się średnio jedną trzecią swojego życia. Co zrobić, by w jesieni życia cieszyć się dobrym zdrowiem? Recepta jest prosta. Zadbać o ruch i właściwe odżywienie. Późny wiek ma swoje prawa. Układ pokarmowy coraz gorzej funkcjonuje. Zmniejsza się perystaltyka jelit. Ponadto zmienia się stężenie kwasów żołądkowych, co daje uczucie pełności i przyczynia się do wzdęć…

Zobacz cały artykuł

15.07.2015 / SENIOR.PL / Senior: stary i niedożywiony?

senior-pl

Senior: stary i niedożywiony?

Niedożywienie nie jest tylko problemem krajów Trzeciego Świata, niewystępującym w państwach wysoko rozwiniętych. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia niedożywienie jako jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. Na niedożywienie w szczególności narażeni są seniorzy. Dlaczego? W podeszłym wieku bowiem ryzyko niesamodzielności znacznie wzrasta, a starzeniu się często towarzyszą apatia, depresja czy demencja starcza. A te są sprzymierzeńcami zaniedbywania posiłków lub braku dbałości o właściwe odżywianie.

Zobacz cały artykuł

15.07.2015 / SENIORZY.COM.PL / Seniorze – czy jesteś właściwie odżywiony?

SENIORZY

Seniorze – czy jesteś właściwie odżywiony?

Tracisz nieznacznie na wadze, czujesz się zmęczony i przygnębiony? Sprawdź czy jesteś właściwie odżywiony, wykonując przy pomocy internetu test, tzw. Subektywną Globalną Ocenę Stanu Odżywienia (SGA). Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań, by dowiedzieć się, czy jesteś narażony na ryzyko niedożywienia. Test dostępny jest bezpłatnie w wersji on-line.

Zobacz cały artykuł

08.07.2015 / WIADOMOSCIZAGLEBIA.PL / Nutrico nominowane do Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

wiadomosci-zaglebia

Nutrico nominowane do Godła Promocyjnego „Teraz Polska”

Sosnowiecka spółka Nutrico sporządzająca mieszaniny do żywienia pozajelitowego dla szpitali i innych podmiotów leczniczych otrzymała certyfikat nominowanego do Godła Promocyjnego „Teraz Polska” w XXV edycji konkursu. Nominacja jest potwierdzeniem, że firma należy do grona polskich leaderów wykorzystujących najnowocześniejsze technologie i zachowujących najwyższą jakość usług.

Zobacz cały artykuł